Hitit Apartmanı

Ekranların yıldızı: Hitit Apartmanı, Yapım Yılı: 1969

İnsanlarda bazen şöyle bir algı oluşturduğumu düşünüyorum; elimde sihirli bir kitap var, biri bana bir apartman fotoğrafı gönderdiğinde, ben hemen o apartmanın nerede olduğunu, ismini çözüp tarihiyle ilgili tak diye elimdeki kaynaklardan bilgi alabiliyorum.

Ama sizi temin ederim ki öyle bir şey yok:)

Hitit Apartmanı da bana en çok fotoğrafı gönderilen apartmanlardan biridir; tek bilgim Kadıköy’de olduğu, ara sıra içinde film ve dizi de çekilmiş olduğu idi.

Sonra Melih Koray okuması yaparken bir baktım, Hitit Apartmanı da eserleri arasında…

ESERLER MİMAR SİNANLI BİRİNİN AMA…

Sonra Üstüngel İnanç bana “Çiftehavuzlar’dan tren İstasyonuna doğru çıkan Yeşilbahar Sokak’ta” diyerek birkaç fotoğraf atmış, bu da güzel!

Ben de adresi Kadıköy-Moda ajanım Gözde Kumru’ya attım, o da yine şahane fotoğraflar çekti; apartmandan Mine Hanım’la bile görüştü. Maalesef apartmanın karakterine dair önemli sanatsal işleri kimin yaptığını öğrenemedik (henüz!); Mimar Sinan Üniversitesi’nden olduğunu biliyoruz (şimdilik:).

Detaylarıyla parıldayan Hitit Apartmanı iki girişli. 1969’da inşa edilmiş. Yine yatay bant balkonlar, apartmanın bir parçası olan saksılar var.

‘PARA KAZANMAK İÇİN BİNALARI DEĞİŞTİRMEK’

Melih Koray’dan burada Mehtap Apartmanı vesilesiyle de bahsetmiştim; Bağdat Caddesi-Kadıköy için çok önemli bir mimar. Mimarlıktan anlamayan meraklı bir göz olarak onun bazı yapıtlarını ayırt edebilmem şaşırtıyor beni -delikli beton diye bir mevzuu var misal-.

Güzel Sanatlar’dan 1951’de mezun olan Melih Koray, Seyfi Arkan’ın öğrencisiymiş. mimdap.org söyleşisinde şöyle diyor: “Şimdi ne yapmak istiyorlar biliyor musunuz? Para kazanmak için binaları değiştirmek. Öyle büyük rakamlar ki. O dükkanlar, üst katlar, falan… Yanlış işler bunlar. Mesela Suadiye, Kadıköy’ün birçok yeri için gerekli değil.

(…) Bağdat Caddesi beş kattan fazla olmamalı diye çok çalıştım. İddiam oydu, idareyi de etkiledim.”

DİZİLER, FİLMLER…

Ben apartmanı paylaşınca pek çok kişi yazdı; Çağan Irmak’ın Nadide Hayat filminde Hitit Apartmanı da varmış.

2016 yapımı Hayatımın Aşkı adlı dizi, Demet Akbağ’ın başrolünde oynadığı Görevimiz Tatil adlı sinema filmi ile Blu TV’nin 7 Yaz dizisi de burada çekilen yapımlar arasındaymış.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Mecidiyeköy

Hukukçular Sitesi

Le Corbusier; sanırım mimarlık söz konusu ise öğrenilen ilk beş isimden biri… ‘Oyunu’ değiştirenlerden…  1887 İsviçre doğumlu; mimar, mobilya tasarımcısı, heykeltraş, ressam, yazar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan konut sorununa karşı çok düşünenlerden. Marsilya’da, savaş sonrası evsiz kalan Fransızlar için tasarladığı Unite d’Habitation (Barınma

Devamı »
Galata

Collège des Frères (St. Pierre İlkokulu)

Son dönemde Galata’da, içindeki İtalyan restoranı ve yapısıyla popüler olan bir işletme; Ecole St. Pierre Otel.  Otelin, adını, çok zaman önce orada olan eski bir okul binasından aldığını bildiğimden dönüşüm hikâyesini merak ediyordum. Bugüne kadar ibadete, eğitime ve ticarete ev sahipliği yapan, bugünse otel olan

Devamı »
Şişhane

Abuaf (Demet) Apartmanı

Ben Art Nouveau işlemelerini, özellikle de kapısını bir müzik aletinin gövdesine benzettiğimden, apartmanın ünlü bir klasik müzik bestecisinin olduğunu falan düşünmeye eğilimli idim. Bu binayı yıllar içinde o kadar çok fotoğraflamışım ki, “Demet Apartmanı” yazısı bile elimde farklı fontlarla mevcut. Ancak asıl ismi Abuaf Apartmanı.

Devamı »
Adalar

Tiraje Dikmen Evi

“Ressam Tiraje Dikmen’in Büyükada’daki evi tekrarlanan rüyalar gibi kalemi elime aldığım anda öykülerime, romanlarıma sızar. Bahçelerönü Sokak 14 (ben çocukken 12) numaradaki bu ev bizimkine çok yakındı. Tiraje Hanım da nenemle dedemin (Zahide ve Macit Gökberk) dostuydu. Nenemin kayısılı pastası ile gönülleri fethettiği akşam çayı

Devamı »
Çankaya

Cin Ali Apartmanı

Cin Ali birkaç nesil için malum sembol kitap-karakterdi, onu bilmeyeni düşünemiyorum bile… Instagram’daki @nornek hesabımın hikayelerinden bunları paylaşmıştım; Tuba Hanım (Instagram’da  @to_be) bana mesaj atmış; “Remziye ve Rasim Kaygusuz’un kızlarının kurduğu Cin Ali Müzesi’ni biliyorsunuzdur değil mi? Kavaklıdere’de bir Ankara apartmanı hem de!” yazmış. “Bilmiyorum”

Devamı »
Nişantaşı

Kilimli Konak

Seneler önce, onu ilk bir ‘gece’ gördüm. O resim gece daha belirgin. Cama yapışıp Resimli Apartmanlar serim için yansımasız bir fotoğraf çekmeye çalıştım. İçindeki resmin Ercümend Kalmık’a ait olduğunu ise, Gümüşsuyu’ndaki Ercümend Kalmık Müzesi‘ni yazarken fark ettim. Binanın mimarı Ali Mukbil Gökdoğan.  Gökdoğan, Türkiye’nin imarı

Devamı »
Beyoğlu

Taray Apartmanı

Bina yazıları yazarken, o binada hâlâ oturan tanınmış biri varsa onun adını geçirmiyorum. Misal, o binada daha önce oturan yazar-çizer-oyuncular olmuşsa onlardan bahsediyorum da güncel olarak oturanların ismini -onların özel bir “Yazabilirsin” izni ya da rahatlığı yoksa- yazmıyorum. Bir dönem Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kartvizitine ev

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.