Hitit Apartmanı

Ekranların yıldızı: Hitit Apartmanı, Yapım Yılı: 1969

İnsanlarda bazen şöyle bir algı oluşturduğumu düşünüyorum; elimde sihirli bir kitap var, biri bana bir apartman fotoğrafı gönderdiğinde, ben hemen o apartmanın nerede olduğunu, ismini çözüp tarihiyle ilgili tak diye elimdeki kaynaklardan bilgi alabiliyorum.

Ama sizi temin ederim ki öyle bir şey yok:)

Hitit Apartmanı da bana en çok fotoğrafı gönderilen apartmanlardan biridir; tek bilgim Kadıköy’de olduğu, ara sıra içinde film ve dizi de çekilmiş olduğu idi.

Sonra Melih Koray okuması yaparken bir baktım, Hitit Apartmanı da eserleri arasında…

ESERLER MİMAR SİNANLI BİRİNİN AMA…

Sonra Üstüngel İnanç bana “Çiftehavuzlar’dan tren İstasyonuna doğru çıkan Yeşilbahar Sokak’ta” diyerek birkaç fotoğraf atmış, bu da güzel!

Ben de adresi Kadıköy-Moda ajanım Gözde Kumru’ya attım, o da yine şahane fotoğraflar çekti; apartmandan Mine Hanım’la bile görüştü. Maalesef apartmanın karakterine dair önemli sanatsal işleri kimin yaptığını öğrenemedik (henüz!); Mimar Sinan Üniversitesi’nden olduğunu biliyoruz (şimdilik:).

Detaylarıyla parıldayan Hitit Apartmanı iki girişli. 1969’da inşa edilmiş. Yine yatay bant balkonlar, apartmanın bir parçası olan saksılar var.

‘PARA KAZANMAK İÇİN BİNALARI DEĞİŞTİRMEK’

Melih Koray’dan burada Mehtap Apartmanı vesilesiyle de bahsetmiştim; Bağdat Caddesi-Kadıköy için çok önemli bir mimar. Mimarlıktan anlamayan meraklı bir göz olarak onun bazı yapıtlarını ayırt edebilmem şaşırtıyor beni -delikli beton diye bir mevzuu var misal-.

Güzel Sanatlar’dan 1951’de mezun olan Melih Koray, Seyfi Arkan’ın öğrencisiymiş. mimdap.org söyleşisinde şöyle diyor: “Şimdi ne yapmak istiyorlar biliyor musunuz? Para kazanmak için binaları değiştirmek. Öyle büyük rakamlar ki. O dükkanlar, üst katlar, falan… Yanlış işler bunlar. Mesela Suadiye, Kadıköy’ün birçok yeri için gerekli değil.

(…) Bağdat Caddesi beş kattan fazla olmamalı diye çok çalıştım. İddiam oydu, idareyi de etkiledim.”

DİZİLER, FİLMLER…

Ben apartmanı paylaşınca pek çok kişi yazdı; Çağan Irmak’ın Nadide Hayat filminde Hitit Apartmanı da varmış.

2016 yapımı Hayatımın Aşkı adlı dizi, Demet Akbağ’ın başrolünde oynadığı Görevimiz Tatil adlı sinema filmi ile Blu TV’nin 7 Yaz dizisi de burada çekilen yapımlar arasındaymış.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
Yeşilköy

Çınar Oteli

O da mı yıkılacak!? Türkiye’de biraz efemera, eski kart-kartpostal, eski Türk filmi meraklısı, hele de İstanbul sevdalısı kim varsa ona ve onun eski görüntülerine rastlamıştır: Yeşilköy-Çınar Otel. Hem Hilton gibi modern, lüks ve havalı hem de zamanında çok sık vurgulanacağı üzere ‘yerli ve milli’. Uzun

Devamı »
Çiftehavuzlar

Tomsu Evi (Leman Apartmanı)

“Bir zamanlar, İstanbul’un Çiftehavuzlar semtinde, o zamanlar adı gibi yemyeşil olan bir Kadıköy sokağı, Yeşil Bahar Sokak’ta Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri olan Leman Cevat Tomsu’nun “hayatının projesi” gibi gördüğü evi vardı. Her köşesinde mimarın ince zevkini yansıtan ev, Tomsu’nun 1988’deki vefatının ardından 1990’da yıkıldı,

Devamı »
Gümüşsuyu

Karaağaç Apartmanı

Siteyi “kurcalayanlar” belki fark etmiştir, pek çok seçeneğe göre bina sınıflandırması var… Metinde adı geçen, “tanıyor olabileceğiniz kişilerin” adıyla da arama yapabilirsiniz, mimarlara göre de… Villalar, köşkler ya da apartmanlara da bakabilirsiniz; dönemine, tarzına, semtine ya da özel niteliğine göre de okuma yapabilirsiniz… Önemli bölümlerden

Devamı »
Cihangir

Çok Şükür Apartmanı

Bazen apartmanları insan hikâyelerini, bazen de insan hikâyelerini apartmanları anlatmak için kullandığım doğrudur. Bu apartmanı da “Sâdettin Kaynak’ın bir dönem yaşadığı apartman” olarak paylaşmaya hakkım olsun artık:) Beyoğlu-Sıraselviler’de başka bir bina yazıyordum. Sâdettin Kaynak’ın da Sıraselviler’de bir apartmanda oturduğunu fark ettim. ‘Küçük bir bina’ diye

Devamı »
Nişantaşı

Barıştıran / Demirağ Apartmanı

Demirağ Kira Evi, Maçka; balkonları da o kadar karakteristik ki, “Ben bunu kolay bulurum” dedim. Tabii ki öyle olmadı! Bulamadım. O günlerde bayramdı, ben apartman isimlerinin de fotoğraflarını çekiyorum malum, 400’ü aşkın fotoğraf arasından Nişantaşı’ndaki Barıştıran Apartmanı’nın adını seçtim. 2016 ve 2017 yıllarında fotoğraflarını çekmişim,

Devamı »
Beyoğlu

Ürgüp Palas

Ürgüp Palas bana çok şiir okuttu; umarım size de okutur. Demir Palas metninde bana kaynak olan Haydar Ergülen’in “Azıcık Cihangir” (Heyamola Yayınları) adlı kitabında, bir bölümde de şair Seyhan Erözçelik’in Cihangir’i vardı. (Metin kitapta çok düzgün ayrılmadığı için kim yazdı vs. ayırmakta zorlandım ama çözdüm!)

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.