Özbek Özler Evi

Yapım Yılı: 1962

Adana’da az da olsa sıkı arkadaşlarımız var; orada sırtımız yere gelmez (en azından ben böyle hissederim). Dedim ki, Kazım Apa ve Mutlu Doğru “Adana’da şu şu Ertuğrul Arf yapılarından bildikleriniz var mı?”

Kazım, “Özbek Özler Evi duruyor” dedi, Mutlu ise hemen Özbek Bey’in oğluna sormuş Bülent Bey de sağolsun, arada unutmuş, tekrar eve gitmiş bu fotoğrafları gönderdi. Minnettarım.

Bülent Özbek’i aradım; ondan aktarayım: “Evin aslında içi de çok güzeldir. 1962’de yapıldı bu ev. Ben ilkokuldayken taşındık ve orada büyüdüm. O dönem o mahalledeki (Yüz Evler) hepsi birbirine benziyordu, bahçeli, geniş, ferah evlerdi. Sonra evlerin arazileri değerlendi, hepsi bir bir yıkıldı, kalan evlerin de etrafı apartmanlarla kaplanınca evlerin eski havası da kalmadı.”

SİZ NİYE SATMADINIZ?

“Siz niye satmadınız?” dedim, “Annem hâlâ orada yaşıyor. Hatıraları, hatıralarımız var. annem için o ev, bahçe, çiçekleri önemlidir” dedi Bülent Bey. 

Ev şu anda Bülent Bey’in kardeşinin şirketindeymiş. Bu arada Bülent Bey, evin yanındaki evler nedeniyle de şanslı olduğunu söyledi. Yanda da dev apartman yerine alçak evler olduğundan evin havasını yansıttığını düşünüyor.

ÖZBEK ÖZLER İLE FATMA TERİM ARDALI

Mimar Ertuğrul Arf’ın iş vereni, Bülent ve Ali Beylerin babası Özbek Özler, bir dönemin, ülkedeki ‘kaliteli insan’ profili gibi. Eğitimli bir aileden geliyor, Robert Kolej’in ardından yurtdışında da okumuş, eşi Fatma Terim Ardalı ile ABD’de yaşamış. 1955’de yurda dönüş yaptıktan sonra çiftçiliğe, narenciye sektörüne getirdiği yeniliklerle ödüller almış, annesi adına okul yaptırmış, yatırımlar yapmış. Hâlâ evde oturan Terim Hanım da okuyan çocuklara, kimsesiz çocuklara her daim ilgili biri.

Bir Ertuğrul Arf evinin daha kaydını tutmuş olduk.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Bahariye

Röntgen Apartmanı

Anladığım Yeldeğirmeni’nde de bir Röntgen Apartmanı varmış, hem de bir kız yurdunun karşısında… Ama bizim Röntgen Apartmanı başka. “Kadıköy’de, Bahariye Caddesi’nde Süreyya Sineması’nın karşı sırasında Türkiye’nin ilk kadın radyoloji uzmanı / röntgen mütehassısı Saadet Gören’e ait imiş.  Google’dan baktım, benzer apartmanlar buldum ama kendisini bulamadım.

Devamı »
Şişhane

Décugis Evi

Meşrutiyet Caddesi ile Tünel meydanına çıkan merdivenlerin köşesindeki bina. “Miss Pizza’nın karşısında Sushi Express’in olduğu yapı” desem…. İstanbul’u, oraları bilen bilir. Artık bir otel… Bodrumuyla birlikte 4 katlı tasarlanmış, sonradan 6 kata yükseltilmiş. Bir penceresinin kilit taşından anlıyoruz ki, yapım yılı 1895.  Levanten Décugis ailesi

Devamı »
Cihangir

Küçük Yavuz Apartmanı

Aynı sokakta Cihangir’in küçüklü-büyüklü; abi-kardeş apartmanları….  Niye böyle olmuş acaba; yan yanalar da… Olası hikâyeler kuruyorum. Küçük Yavuz ve Büyük Yavuz ile Küçük Beler, Büyük Beler apartmanları… Hâlâ bunu bulamadım ama ben bu fotoğrafı paylaşınca Büyük Yavuz ile ilgili bilgiler geldi. Onu da buradan okuyabilirsiniz.

Devamı »
Zeyrek

Betoven Apartmanı

Ya sonra bana “Bu apartmanların, apartman isimlerinin hikâyelerini niye merak ediyorsun?” denmiyor mu? Bunu okuyun; ef-sa-ne… 10-15 kişi dün bana, klasik müzik yayıncısı Serhan Bali’nin bir Twitter paylaşımını gönderdi; “Nilay Hanım nasıl sizden kaçmış” gibi notlarla… Konu, Fatih Kadınlar Pazarı‘nın ortasında satıcıların arasında kalmış bir eski

Devamı »
Gümüşsuyu

Marmara Apartmanı

Malum, ‘art nouveau’ zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, sarmalların, bitkisel desenlerin, çiçeklerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı. İnönü Caddesi’nde bugüne gelebilen başka ‘Art Nouveau’ örnekler var ama bu apartman onlara da benzemiyor. Daha sade, daha ‘cool’. Bilgi bulamıyor, emin de olamıyorum uzun süre…

Devamı »
Cihangir

Güneşli Sokak

Yılların Güneşli Sokak’ı… İstanbul Cihangir’de oturup da bilmeyen yoktur.  10/7/2020 tarihinde açıklanan bir kararla Beyoğlu Belediye Meclisi, ‘Kapıcılar Kralı’ ve ‘Çöpçüler Kralı’ filmlerinin çekildiği sokağın adının Kemal Sunal Sokağı olmasına karar vermiş. Sokakta oturanlar, evleri-anıları olanlar ne hissediyor, nasıl bakıyor merak ediyorum. Kaydını düşelim; üç

Devamı »
İstiklal Caddesi

İş Sanat Resim Müzesi (4. Sigorta Han)

4. SİGORTA HAN’DAN İŞ BANKASI RESİM MÜZESİ’NE Konumuz, 1905-1911 yılları arasında, Joseph Baudouy tarafından inşa ettirildiği düşünülen, mimarı henüz bilinmeyen, bir Cadde-i Kebir yani İstiklal Caddesi binası… 1950 yılında Suat Nirven’in hazırladığı sigorta haritasında ismi 4. Sigorta Han olarak geçiyor. Cadde’de Odakule’nin hemen yanında.  1953-2016 yılları

Devamı »