Sünbül Apartmanı

Mimar Nişan Yaubyan  vefat etmiş.

1928 doğumlu, hakkında yapılan “Mimarlığa Doymayan Adam” belgeselinin adının hakkını verircesine yaşamış bir mimar -okuduğum ve izlediğim kadarıyla- kendisi (ayrıntıları ve linkleri siteye koyuyorum). ABD’de saldırıya uğrayan meşhur İkiz Kuleler’in yapımında da çalışmış, Türkiye’de pek çok önemli projeye imza atıp pek çok ödül almış birisi.

Geçen haftalarda Çanakkale’de Kalebodur’un 65’inci yıl kutlamaları vesilesiyle bir Nişan Yaubyan binasında bulunmuştum, Levent’teki Kale Genel Müdürlüğü binası da Nişan Yaubyan’ın… 

Vefatı vesilesiyle ben de Harutyun Vaporciyan (ya da Vapurciyan) ile birlikte yaptıkları Sünbül Apartmanı’ndan söz açmak isterim.

Nişantaşı Valikonağı Caddesi’nde, her önünden geçişimde “Nasıl bir bina ya bu” diye diye izlediğim, -içinde nedense her daim satılık ya da kiralık daire olan- Sünbül Apartmanı.

BİNAYI MUSEVİ İKİ KARDEŞ YAPTIRIYOR

Dr. Öğr. Üyesi Evin Eriş’in Yapı Dergisi’ndeki “Mesleğe Tutkun Bir Mimar: Nişan Yaubyan” yazısından öğrendiğim kadarıyla binanın yapım yılı 1954-1955. Nişan ve Harutyun Beyler, İstiklal Caddesi’nde bir ofis açtıklarında ilk projeleri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde alt sınıflarındaki bir Musevi ahbaplarının tanışıklığı sayesinde geliyor. Nişan Bey’in belgeselde aktardığına göre o dönem Museviler pek bina yatırımı yapmıyor. Bu bina dişçi ve ABD’de gübre işi yapan iki Musevi kardeş tarafından talep ediliyor. 

BİR ÇEŞİT OKUL GİBİ

Eriş’ten alıntı yapayım: 

“Yaubyan ilk tatbikatları olan Sünbül Apartmanı tasarımı ve uygulamasından pek çok şeyi öğrendikleri, her bir noktası için ayrı ayrı uğraştıkları, heveslendikleri, her şeyin ‘enteresan’, ‘yenilikçi’ olmasını düşündükleri yapı olarak bahseder. Öyle ki, bu yapı özelinde Türkiye’de yenilik olarak nitelendirdiği kirişsiz döşeme uygulamasına dair şartname dahi olmadığını, yabancı kaynaklardan çeviri yoluyla çözüm bularak, serbest plan prensibini kullanabilmiş olduklarını dile getirir. Dolayısıyla bu yapıyı Yaubyan mesleki kariyerinde bir çeşit okul olarak tanımlamak da olasıdır.”

KUZGUN ACAR’IN İZİNİ GÖRMEK ŞAHANE

Bana çok ilginç ve güzel gelen ise binada, pencerelerin altında görülen o geniş bantları, geometrik desenlerin -diyeyim ben ona- heykeltraş Kuzgun Acar tarafından yapılmış olması.

Kuzgun Acar’ın hayatı ve eserlerine dair metinlerde Sünbül Apartmanı’na rastlayamasam da, Atom Şaşkal’ın yönetmenliğini yaptığı “Mimarlığa Doymayan Adam” belgeselinde, Yaubyan’ın üniversite arkadaşları iç mimar Berç Çalıkman ile mimar Yaşar Marulyalı, Kuzgun Bey’in yapıya katkısının altını özellikle çiziyor. İkisi de Acar’ın katkısı çok beğeniyorlar. Ben de! Nişan Bey ise “Pek bir şey değil yani… Fasa fiso bir şey ama Kuzgun’dur yani” diyerek ilginç bir şekilde takdir ediyor. 

Nişan Bey ile Kuzgun Bey yaşıtlar, o dönem ikisi de yeni mezun… Yani ikisi için de ilk işler…

MODERN MİMARLIĞA GİRİŞ

Bu arada o zaman Türk şartnamesi yokmuş, Amerikan şartnamesi kullanarak yapıyorlar binayı; Robert Kolej’den bir arkadaşları buluyor şartnameyi onlara.

İlk binaları çok özeniyorlar, “her şey değişik olsun” da istiyorlar. Oluyor da; o dönem böyle binalar yok çok sükse yapıyor apartman ve Sünbül apartmanı sayesinde “modern mimarlık” alanında çalışıyor izlenimini daha ilk binalarıyla yaratıyorlar.

ÇALIŞARAK GEÇEN BİR HAYAT

Çocukluğu fakir, bayağı fakir geçmiş Nişan Yaubyan’ın. İTÜ’den arkadaşlarıyla pek çok yarışmaya katılmış. 

Mimarlık Dergisi’nden alıntı ve başlıca eserleriyle bitireyim:

Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, Amerika’da Eero Saarinen ve Minoru Yamasaki’nin çalışma ekiplerinde yer aldı; İkiz kuleler, Century Plaza gibi önemli projelerde de çalışma fırsatı buldu. Amerika’da geçirdiği 10 senenin ardından Türkiye’ye dönen Yaubyan, kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam etti. 2000 yılında öğretim görevlisi olarak girdiği Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde 11 sene boyunca proje dersleri verdi.

BELLİ BAŞLI İŞLER

 • Sünbül Apartmanı, Nişantaşı-İstanbul, 1954
 • Sakarya Hükümet Konağı, Sakarya, 1956 (Enis Kortan, Harutjun Vapurciyan, Avyerinos Andonyanis ile birlikte) (Fotoğraf: Atom Şaşkal)
 • Şenterziyan Evi, İstanbul, 1958
 • Eskişehir Spor Tesisi, Eskişehir, 1959 (Osep Sarafoğlu ile birlikte)
 • *Dr. Anahit Apartmanı, 1960’lar
 • Di-ka Apartmanı, 1963
 • S.S.K. Beyoğlu Hastanesi, İstanbul, 1963 (Gültekin Aydoğan, Osep Sarafoğlu ile birlikte)
 • Çanakkale Seramik Fabrikası Misafirhane, Çan / Çanakkale, 1964
 • Bodur Evi, İstanbul, 1970
 • Atatürk Üniversitesi Dişçilik Fakültesi ve Laborant Okulu, Erzurum, 1972
 • Surp Takavor Kilisesi Dış Cemaat Mahali, İstanbul, 1978
 • Kale Genel Müdürlüğü, Levent-İstanbul, 1980’ler
 • Kuyumcu Rokako İkiz Apartmanı, Kınalıada-İstanbul, 1990

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

Tarcan Apartmanı

Yazar Hıfzı Topuz, ‘Nişantaşı Anıları’nda, “Bir kulüp gibiydi” diye tanımladığı Nişantaşı-Kamelya Apartmanı’nın ziyaretçileri arasında Selim Sırrı Tarcan’ın kızı Azade Hanım’ı da sayıyordu. Paylaştığımda, Defne Koryürek şöyle yazdı: Selim Sırrı Tarcan’ın kızı Azade Hanım, Nişantaşı’nda Alattin’den Topağacı’na inerken, Şakayık Sokak’ın köşesinde Tarcan Apartmanı’nın giriş katında otururdu

Devamı »
Taksim

Doğu Apartmanı

Bina hikâyeleri anlatırken, anlama/araştırma/merak/izlek yolumu da anlatıyorum ki, belki başkaları da bir binadan (bu bir şarap ya da ağaç da olabilir) neler öğrenilebileceğini görür. Heves eder… Zevkine varır.  Misal, dün gece Taksim’deki bir apartmanın bugünkü haline bakayım derken, bugünlerde Diyanet’e devredilmesiyle gündem olan Heybeliada Sanatoryumu’ndan

Devamı »
Rumelihisarı

Ahmet Vefik Paşa Kütüphanesi

Nereden nereye… Hikayemiz Osmanlı döneminin, 16 dil bildiği belirtilen bir devlet adamından, ABD’li bir yazar ve ressamına, Türkiye’nin en önemli tiyatro sanatçılarından birine ve bugün Rumelihisarı’ndan Londra’ya kadar uzanıyor. Ahmet Vefik Paşa ‘vikipedia’dan bilgilerle söylersem Osmanlı devlet adamı, diplomatı, 16 dil bilen bir çevirmen ve oyun yazarı.

Devamı »
Nişantaşı

Marmara ve Sümer Apartmanları

Güzel bina sevdamın nedenlerinden biri de bu iki binadır. Çünkü daha sıradan apartmanların, yazlık evlerin olduğu semtlerde oturan benim gibi çocuklar için -daha önce de söylemiştim- Vakko Fabrikası, -eski- Tercüman binası, Sümer ve Marmara gibi apartmanlar, Gümüşsuyu-İnönü Caddesi’ndeki binalar bir başkadır… O başkalık dikkat çeker,

Devamı »
Gümüşsuyu

Türel Apartmanı

İlk Netflix’teki Metin Akpınar belgeselinde duydum. Akpınar, -sanırım Salak Milyoner filminin çekimleri sırasında misal- Ertem Eğilmez’in Gümüşsuyu’ndaki evinde toplanıp gırgır şamata çalışmalarını anlatıyordu. Duyduğum an, “Ben bu apartmanı bulayım” dedim. Ardından Gümüşsuyu-Ertem Eğilmez vs. ararken, usta yönetmenin oğlu Ferdi Eğilmez’in tweet’ine rastladım: “Gümüşsuyu burası. Arzu

Devamı »
Şişhane

Merkez Apartmanı (Daru Sultan Hotels Galata)

Bazı semtlerin kaderi bazı binalarla yazılıyor, isimleri o binalarla özdeşleşiyor. Beyoğlu, Şişhane için de bu bina Frej Apartmanı, Sarkusyan binası. Bina fiziksel güzelliği, görkemiyle etkili olduğu kadar hikâyesiyle de dikkat çekici. Benim için hazine gibi bir buluntu olan Çelik Gülersoy metni ve Afife Batur yazını ile

Devamı »
Gümüşsuyu

Pamir Apartmanı

Arkitekt Dergisi’nin 1993 yılı, 4’üncü sayısı… Arşivindeki en değerli parçalardan biri, çünkü sayı benim de aşık olduğum, her gün değişse de aşkımın azalmadığı “Ayaspaşa’ya Dair”. Geçen yine açtım bakıyorum, tanıdık bir yapıyı gördüm: Pamir Apartmanı. Dışardan benim çok da bayılmadığım hatta garip bulduğum ama muhtemelen

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.