Gümüşay Apartmanı – Ahmet Hamdi Tanpınar Evi

Pandemi döneminde otomobilsiz biri olarak aynı sokakları arşınlarken fark ettim ki, Beyoğlu’nda bazı yazarların evine tabelalar asılmış. Şahane!

Misal çok yakınımda Gümüşsuyu-Ayaspaşa Emektar Sokak’ta bir berber var. Berber gibi berber. Saç tasarımı falan yapmıyor, pencereleri David Beckham ya da Ronaldo fotoğraflarıyla donatılmamış ve uygun fiyatlı.

Meğer onun olduğu bina, Gümüşay Apartmanı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın son yaşadığı ve Türk Edebiyatı’nın benim en, en, en, en sevdiğim eserlerinden Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün yazıldığı apartmanmış. Hayri İrdal’ı kim sevmez!

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ 

Projeyi yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ). İşe Beyoğlu Belediyesi ile başlamışlar. Sonrasında Fatih, Beşiktaş, Üsküdar gibi semtlere geçeceklermiş.

Tabelada bir QR code var, ben onu okutmadığım için ne yazıyor bilmiyorum.

Ama açıkçası bina ile Tanpınar’ın ilişkisinin ‘boyutunu’ yapılan haberlerden anlamam bir saatimi aldı; bir de farklı kaynaklara bakmam gerekti. Çünkü haberlerde bina yok, Belediye Başkanı ve erkanı fotoğrafı dolu, “AHT, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü ve daha nice romanlarını yazdığı … ev” gibi hep yuvarlak cümleler. Bürokrasi ve meraksız habercilik birleşimi eşsiz oluyor! 

İSTANBUL’UN EDEBİYAT COĞRAFYASI

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Narmanlı Han günlerinden pek bahsedilir ama Gümüşsuyu’ndan pek söz açılmaz, bir yazar için hazırlanmış en iyi sitelerden tanpinarmerkezi.com‘da da yazarın yaşadığı yerler arasında -belki henüz- buradan bahsedilmiyor.

Ama Tanpınar Araştırmaları Merkezi’nin twitter hesabında ‘İstanbul’un Edebiyat Coğrafyası’ projesi ile ilgili haberler ve bir adres kağıdı gördüm ki harika. 

‘ÇOK HÜZÜNLÜ ZAMANLARI OLMUŞTUR BURADA’

Beytül Malcı Sokak imiş Emektar Sokak’ın eski adı, bunu da öğrendim.

Tanpınar, ömrünün son 10 yılını burada geçirmiş.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Handan İnci şöyle diyor: “Çok hüzünlü zamanları olmuştur burada. Pencereden Boğaz’a bakarak gördüğü kısıtlı bir Üsküdar manzarası var. O imgelerin şiirlerine nasıl geçtiğini dahi mekan sayesinde tespit edebiliriz.”

Adres: Ömer Avni Mah, Emektar Sk. No:17, 34427 Beyoğlu/İstanbul

Bilmek güzel…

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Dilâram Apartmanı

Hemen her gün önünden geçtiğim, geçmişte ara ara isminin fotoğrafını çekip Dilara Koçak’a gönderdiğim bir yapı: Dilâram… Bu ne aşk… “Dilara yaptıranın kızı mıymış, eşi mi?” diyorum ara ara içimden. Bir gün yine mahallenin Pervititch haritası halinde dolanırken gördüm, Dilâmar Apartmanı. DİLAMAR OLMASIN? Binanın gerçek

Devamı »
Merter

Vakko Binası

Bir fabrika binası, bir çocuğun zihninde ne kadar yer edebilirse bir zamanlar Merter’de olan Vakko Fabrikası, o derece aklıma kazınmıştır. Güzeldi, farklıydı, ilgi çekiciydi, acayipti… Küçükken otomobille önünden her geçişimizde onu görmek için çaba sarf ederdim. Yolda sıkıldım; onu görünce bir şekilde eve yaklaştığımı anlar,

Devamı »
Cevizlik

Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) / Bezazyan Lisesi

Darüşşafaka öğrencileri için İş Sanat’ta düzenlenen bir yeni yıl etkinliğini gözlemleme fırsatım olmuştu. Harun Tekin sahnedeydi. Bir ara tuvalete gittim; iki kız konuşuyorlardı. – Bugüne kadar kaç ünlü gördün? – Sadece bugün; Harun Tekin. – Benim bugün üç oldu…  “Bir ekran aracı olmadan, kanlı canlı

Devamı »
Kanlıca

Ethem Pertev Bey Yalısı

Bu toprakların en önemli eczacılarından Ethem Pertev Bey mevzuunu açmıştım. (Mesela Krem Pertev ya da Pertev Şurubu’nu hâlâ çok hatırlayan var). Ve şimdi Ethem Pertev Bey Yalısı’ndan bahsedeceğim. Bu yalıda ondan önce de yaşandı, sonra da… Ama orası hep Ethem Pertev Bey Yalısı oldu. 1860’larda

Devamı »
Ziverbey

Razi Trak Köşkü

Çıkan kısmın özeti: Şişli’deki Trak Apartmanı‘nın Trak Ailesi ile ilişkisini henüz kuramadım, belki de hiç yok.  Ancak Halaskargazi Caddesi üzerinde Trak Apartmanı’nın karşı çaprazında yer alan Gün Apartmanı‘nı yaptıranlar Traklar. Aileden orada oturanlar da olmuş. Ama Emine-Razi Trak çiftinin asıl oturduğu, çocuklarını -İnci, Elçin, Ethem

Devamı »
Göztepe

Pekiçten Apartmanı

Bazı binalar, beni bazı şahane insanlarla tanıştırıyor. Bahar Erdensin’in inceliğine, çalışkanlığına, yazısına hayran kaldım. Bahar Hanım anlatıyor: “Pekiçten Apartmanı, yine bu güzel sitede yer alan, Göztepe’deki Emiroğlu apartmanının yan komşusu. Pekiçten’i yazarken, kendisinden önce var olan güzeller güzeli müstakil evden bağımsız yazamadım. O güzel ev,

Devamı »
Kurtuluş

Kurtuluş’ta bir resimli apartman

Çünkü “Apartmandakiler resimlere ilgiden çok şikayetçiler. Fotoğraflamak isteyenler olduğu için üzerini boyamak niyetindelermiş” yazmış Deniz Hanım… Yani boyamadan kapatma yöntemleri var da… Tabii apartman içi daha özel bir alan, insanlar da tür tür, apartman sakinlerinin de delirmesi anlaşılırdır muhtemelen. Ama biz kaydımızı tutalım. Çünkü güzel.

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.