Marmara Apartmanı

Onun güzelliğini görmek için karşıdan bakmak, yüzü biraz da yukarı kaldırmak gerekiyor…

Malum, ‘art nouveau’ zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, sarmalların, bitkisel desenlerin, çiçeklerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı.

İnönü Caddesi’nde bugüne gelebilen başka ‘Art Nouveau’ örnekler var ama bu apartman onlara da benzemiyor. Daha sade, daha ‘cool’. Bilgi bulamıyor, emin de olamıyorum uzun süre… Komşum. Ama giren çıkanını da pek görmediğim bir apartman; sadece kapısından içeri göz attığımda apartmanın dev bir fotoğrafının girişteki duvara işlendiğini görüyorum.

MİMARI 1940’LARDA AKTİF

Sonra imdadıma Tuba Konuksever Ersoy’un “Nilay Hanım bina araştırırken bizden daha çok sizin işinize yarar” diyerek bana gönderdiği “Geçmişten Günümüze Beyoğlu Ansiklopedisi” yetişti.

Hem de art nouveau maddesinin içinde:

“Yapım tarihi bilinmeyen yapıyı, Apostolos Pistikas adlı, Rum kökenli mimar inşa etmiştir. Pervititch haritaları, 30 ve 30 A no’lu paftalarda da yapı Marmara Appart ismiyle kayıtlıdır .

Apostolos Pistikas, 1911 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi’nden, 747 diploma numarası ile yüksek mimar olarak mezun olmuş ve 1940’ların başına kadar faaliyette bulunmuştur. 

İÇİNDE DE MARMARA MERMERİ

“Bodrum katı dükkân, zemin ve üst katları konut olmak üzere, yedi katlı olarak tasarlanan yapının, yapım malzemesi tuğla üzeri sıvadır. Apartman girişi, yapının sol tarafında olup, yanında üç adet sade pencere bulunmaktadır. Cephede öne çıkan merkezi cumbanın sağ ve sol kanadında küçük füruşlarla desteklenen, ancak daha geride kalan Fransız balkonları bulunmaktadır. Birinci katta kare çerçeve içine alınmış balkon korkulukları, diğer katlarda farklı özellikler göstermektedir.

(…) Cephenin her iki yanında aşağıya sarkan çiçekler ve ortadaki figüratif çalışma hareketlilik katmakta, son katta oluşan balkonla birlikte düşey geometrik etki kendini daha çok hissettirerek, Neo Klasik üslûp vurgulanmaktadır.”

Binanın içinde de Marmara Mermeri varmış…

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Moda

Marmara Apartmanı

Bu sitede kimi zaman mimarları, kimi zaman da yaşayanlarıyla renklenen bir takım bina hikâyeleri paylaşsam da, her daim bir görsel şölen vaat ettiğim söylenemez:) Ancak Gözde Kumru sağolsun bu apartman fotoğraflarına bakmaya doyamıyorum, Emin Halid Onat ile Ercüment Kalmık için de bundan aşağısı olmamalıydı zaten.

Devamı »
Büyükçekmece

Aysel Sultan Yalısı

Cep telefonum fotoğraf dolu, neler neler var ama ‘bulamayınca’ anlamı yok, paylaşmıyorum. Yine de hakkında bilgi bulamadığım bir yapıyı paylaşmak istedim ama işte Instagram ya da bu site bu işe de yarıyor, sonra bulduk bilgiyi:) ÇOCUK BİLE FARKI ANLIYOR:) Çocukluk yazlarımız ona hayranlıkla geçti. Geçen

Devamı »
Şişhane

Abuaf (Demet) Apartmanı

Ben Art Nouveau işlemelerini, özellikle de kapısını bir müzik aletinin gövdesine benzettiğimden, apartmanın ünlü bir klasik müzik bestecisinin olduğunu falan düşünmeye eğilimli idim. Bu binayı yıllar içinde o kadar çok fotoğraflamışım ki, “Demet Apartmanı” yazısı bile elimde farklı fontlarla mevcut. Ancak asıl ismi Abuaf Apartmanı.

Devamı »
Karaköy

Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri; Karaköy Bankalar Caddesi’nden Banker sokağa ve kuleye çıkan dik yokuşa 1875 yılında inşa edilmiş. Abraham Salomon Camondo torunlarının okula rahat gitmesi için yaptırmış bu merdivenleri. İyilikleri, yardımseverlikleri, kültürel hayata katkılarıyla ünlü aile, 1492’de İspanya’dan kaçıp Venedik üzerinden İstanbul’a gelmiş. Burada ve Paris’te önemli

Devamı »
Nişantaşı

Marmara ve Sümer Apartmanları

Güzel bina sevdamın nedenlerinden biri de bu iki binadır. Çünkü daha sıradan apartmanların, yazlık evlerin olduğu semtlerde oturan benim gibi çocuklar için -daha önce de söylemiştim- Vakko Fabrikası, -eski- Tercüman binası, Sümer ve Marmara gibi apartmanlar, Gümüşsuyu-İnönü Caddesi’ndeki binalar bir başkadır… O başkalık dikkat çeker,

Devamı »
Nişantaşı

Bayer Apartmanı

Hem kapısı (o tokmaklar, o yazı… Nedir?!), hem girişi, hem içiyle görkemli bir bina Bayer.  Mimarı, burada Konak Sineması, Divan Oteli gibi vesilelerle adını geçirdiğim Rükneddin Güney; hatta girişteki sütunda da ismi kazılı. YERİNDE NİŞANTAŞI SARAYI VARMIŞ Bayer ve çevresindeki birkaç apartmanın yerinde eskiden Sultan

Devamı »
Galata

Apergi Apartmanı

Şahkulu Mahallesi’nde İlk Belediye Caddesi ile Müellif Sokak’ın kesiştiği yerde. Kapısı orada olduğundan sanırım İlk Belediye Caddesi’nde sayılıyor (Bunun yani aynı yerde duran bir apartmanın kapısının baktığı sokağın değerini değiştirebileceğini de bizim eski apartmanın görevlisi Salim Abi’den öğrendim. Hikâyesi uzun…) MÜELLİF İLE ALİ CEM ASLANTAŞ’I

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.