Mimar Victor Adamandidis Evi

Beyoğlu, Balo Sokak, no: 40

Beyoğlu Balo Sokak’ta Doğançay Müzesi’nin yanıbaşında ilgisizlikten yorgun bir yapı.

Önce imzayı gördüm, ardından da tabelayı.

Ev, bir zamanlar Victor Adamandidis’in eviymiş; Victor Bey, bu sitede de yer alan Luvr Apartmanı (Baylan), S. Önay Apartmanı, Taksim Palace gibi yapıların mimarı.

İsmi farklı kaynaklarda Victor Adaman olarak da geçen mimar, 1880’de İstanbul’da doğmuş. Babası Petraki Adamandidis, devrinin kalburüstü kalfalarından; Yeniköy’deki Halim Paşa Yalısı’nı inşa etmiş ve o tarihlerde depremden hasara uğrayan Mısır Çarşısı’nı yenilemiş. 

AİLE ISRARIYLA PARİS’TEN İSTANBUL’A

1896’da Galatasaray’dan, 1900’de de yani Ecole Special d’Architecture Paris’den mezun olup Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ne başladıysa da, Victor Adamandidis ailesinin isteğiyle eğitimini yarıda bırakarak İstanbul’a dönmüş. 

Adamandidis, mesleğe de Alexandre Vallaury yanında çıraklıkla başlamış. #DimitriosNikolaPetsillas (Peçilas) ile birlikte pek çok yapıda imzası var. Üretken biri; 1902’de Dimitri Peçila ve Odissea Püsküllü ile Mimari Proje ve İnşaat Müteahhitliği şirketini kurmuş. Osman Fıtrin’in de bu ortaklığa katılmış.

BİR DÖNEM GALERİYMİŞ

Ev 2000’lerin bir döneminde Art Suites Gallery adlı yaşayan bir yer imiş. 

Bir dönem galerinin internet sitesinde şöyle bir cümle vardı: “ART Suites Otelleri Sahibi, İşadamı Seyfi Kaya’ya ait olan bina, yaklaşık iki yıla varan restorasyon sonucunda yine aynı gruba bağlı sanat galerisi olarak devam edecektir.”

Şimdi kiralık ve dışardan bayağı bakımsız görünen bir halde ancak, mevcut ilanda içerisi dışından daha iyi durumda görünüyor. Bina hâlâ Seyfi Bey’in mi bilmiyorum.

Burada yaşarken çok üretken bir dönem geçiren Victor Adamandidis’in mimar olarak tasarladığı veya uygulama ve inşaat işlerini üstlendiği yapıtlar şöyle sıralanıyor: 

İstanbul Vali Konağı Binası (proje ve inşaat), Gölcü Çeşme Fabrikası, Yüksekkaldırım’daki ufak sinema, Haydarpaşa Garı tamiri inşaatı, Luvr apartmanı, Taksim Palas, Kazım Özalp Villası inşaatı, Yeşilköy Hava Meydanı inşaatı, Galata’da Ankara Hanı, Beşiktaş Cami restorasyonu, Melek ve İpek sinema salonları inşaatı, Melek Apartmanı inşaatı, Beşiktaş’ta Astro Tütün Deposu (proje ve inşaat), Yıldız Teknik Okulu binası inşaatı, Üsküdar Şemsipaşa Tütün Deposu inşaatı, Beyazıt Meydanındaki havuz inşaatı, Tekel Tekirdağ Şarap Fabrikası, İkinci Vakıf Hanı inşaatı, Edirne Garı inşaatı”.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Göztepe

Emiroğlu Apartmanı

Malum binalara algım açık, bir güzel apartman gördüğüm an, “Bana yazar mısınız sizin apartmanı?” diye soruyorum. Eda Emiroğlu’nun @rapsodistanbul hesabında harika fotoğraflarla şöyle bir ifade gördüm: “Geçenlerde bizim aile apartmanına Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan iki öğrenci uğramış. Hocaları Yakın Geçmişin Mirası ve Korunması

Devamı »
Nişantaşı

Narmanlı Apartmanı

“…Narmanlı’nın girişi beyaz mermerdendi. Bir apartman girişinden çok, küçük bir sarayın girişini andırırdı. Bordo kadife kaplı markizi, bizote kristal aynası ile neredeyse nadide bir mobilya parçası sayılabilecek ahşap asansöre ulaşmak için, her iki tarafında bronz birer kadın heykeli bulunan geniş merdivenleri çıkar, ikinci kademeye gelirdiniz.

Devamı »
Taksim

Güneş Apartmanı

Sürekli “Eski daha güzeldi” cümlesinin tekrarlanmasına ya da o hissin dillendirilmesine sıcak bakan biri değilim ama var olana bu derece ihaneti de aklım almıyor. Taksim Meydanı gibi merkezi bir yerde, apaçık ortadaki bir apartmanın eski hallerine ulaşmak o kadar zor oldu ki… 50 ve 60’lı

Devamı »
Beyoğlu

Ürgüp Palas

Ürgüp Palas bana çok şiir okuttu; umarım size de okutur. Demir Palas metninde bana kaynak olan Haydar Ergülen’in “Azıcık Cihangir” (Heyamola Yayınları) adlı kitabında, bir bölümde de şair Seyhan Erözçelik’in Cihangir’i vardı. (Metin kitapta çok düzgün ayrılmadığı için kim yazdı vs. ayırmakta zorlandım ama çözdüm!)

Devamı »
Nişantaşı

Barıştıran / Demirağ Apartmanı

Demirağ Kira Evi, Maçka; balkonları da o kadar karakteristik ki, “Ben bunu kolay bulurum” dedim. Tabii ki öyle olmadı! Bulamadım. O günlerde bayramdı, ben apartman isimlerinin de fotoğraflarını çekiyorum malum, 400’ü aşkın fotoğraf arasından Nişantaşı’ndaki Barıştıran Apartmanı’nın adını seçtim. 2016 ve 2017 yıllarında fotoğraflarını çekmişim,

Devamı »
Gümüşsuyu

Dilâram Apartmanı

Hemen her gün önünden geçtiğim, geçmişte ara ara isminin fotoğrafını çekip Dilara Koçak’a gönderdiğim bir yapı: Dilâram… Bu ne aşk… “Dilara yaptıranın kızı mıymış, eşi mi?” diyorum ara ara içimden. Bir gün yine mahallenin Pervititch haritası halinde dolanırken gördüm, Dilâmar Apartmanı. DİLAMAR OLMASIN? Binanın gerçek

Devamı »
Suadiye

Mr. Varber Villası

Çoğu yıkılmış, için boşaltılmış cephesi ‘aynı gibi’ gösterilmeye çalışılmış. Var olanlardan gitmeye, öğrenmeye çalışıyorum. Bu villayı da aradım ma fark ettim ki artık yok. Villanın mimarı Vedat Tek. Tek, Türkiye’nin formal eğitim görmüş, bugünün meslek anlayışı içinde mimarlık tasarımı ve uygulaması yapmış ilk Türk mimarı

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.