Mimar Victor Adamandidis Evi

Beyoğlu, Balo Sokak, no: 40

Beyoğlu Balo Sokak’ta Doğançay Müzesi’nin yanıbaşında ilgisizlikten yorgun bir yapı.

Önce imzayı gördüm, ardından da tabelayı.

Ev, bir zamanlar Victor Adamandidis’in eviymiş; Victor Bey, bu sitede de yer alan Luvr Apartmanı (Baylan), S. Önay Apartmanı, Taksim Palace gibi yapıların mimarı.

İsmi farklı kaynaklarda Victor Adaman olarak da geçen mimar, 1880’de İstanbul’da doğmuş. Babası Petraki Adamandidis, devrinin kalburüstü kalfalarından; Yeniköy’deki Halim Paşa Yalısı’nı inşa etmiş ve o tarihlerde depremden hasara uğrayan Mısır Çarşısı’nı yenilemiş. 

AİLE ISRARIYLA PARİS’TEN İSTANBUL’A

1896’da Galatasaray’dan, 1900’de de yani Ecole Special d’Architecture Paris’den mezun olup Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ne başladıysa da, Victor Adamandidis ailesinin isteğiyle eğitimini yarıda bırakarak İstanbul’a dönmüş. 

Adamandidis, mesleğe de Alexandre Vallaury yanında çıraklıkla başlamış. #DimitriosNikolaPetsillas (Peçilas) ile birlikte pek çok yapıda imzası var. Üretken biri; 1902’de Dimitri Peçila ve Odissea Püsküllü ile Mimari Proje ve İnşaat Müteahhitliği şirketini kurmuş. Osman Fıtrin’in de bu ortaklığa katılmış.

BİR DÖNEM GALERİYMİŞ

Ev 2000’lerin bir döneminde Art Suites Gallery adlı yaşayan bir yer imiş. 

Bir dönem galerinin internet sitesinde şöyle bir cümle vardı: “ART Suites Otelleri Sahibi, İşadamı Seyfi Kaya’ya ait olan bina, yaklaşık iki yıla varan restorasyon sonucunda yine aynı gruba bağlı sanat galerisi olarak devam edecektir.”

Şimdi kiralık ve dışardan bayağı bakımsız görünen bir halde ancak, mevcut ilanda içerisi dışından daha iyi durumda görünüyor. Bina hâlâ Seyfi Bey’in mi bilmiyorum.

Burada yaşarken çok üretken bir dönem geçiren Victor Adamandidis’in mimar olarak tasarladığı veya uygulama ve inşaat işlerini üstlendiği yapıtlar şöyle sıralanıyor: 

İstanbul Vali Konağı Binası (proje ve inşaat), Gölcü Çeşme Fabrikası, Yüksekkaldırım’daki ufak sinema, Haydarpaşa Garı tamiri inşaatı, Luvr apartmanı, Taksim Palas, Kazım Özalp Villası inşaatı, Yeşilköy Hava Meydanı inşaatı, Galata’da Ankara Hanı, Beşiktaş Cami restorasyonu, Melek ve İpek sinema salonları inşaatı, Melek Apartmanı inşaatı, Beşiktaş’ta Astro Tütün Deposu (proje ve inşaat), Yıldız Teknik Okulu binası inşaatı, Üsküdar Şemsipaşa Tütün Deposu inşaatı, Beyazıt Meydanındaki havuz inşaatı, Tekel Tekirdağ Şarap Fabrikası, İkinci Vakıf Hanı inşaatı, Edirne Garı inşaatı”.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çankaya

(İkinci) Sönmez Apartmanı

Ankara’da 1937-1977 yılları arasında var olan Sönmez Apartmanı‘ndaki karakterlerimizi hatırlayalım; eski bir bürokrat ve siyasetçi Talat Sönmez, kızı Ruhiye ve damadı Refik Besim Bakuy. Ve benim gezip aşık olduğum, bugün hala güzelliğini koruyan “ikinci” Sönmez Apartmanı’na gelelim. (O merdivenler, o ara renkli camlar, o ışık,

Devamı »
Cihangir

Şark Ekspres Apartmanı

İsmiyle olsun, kapısındaki SE’nin yazılışı ve altındaki gemi / vapur imgesi ile olsun, yıldırım şeklindeki kapı tutamakları şimşek ⚡️, dönüşlü merdivenleri ve hatta kapının yan tarafında duvara özenle yerleştirilmiş çapası ile olsun gemi gibi apartman: Şark Ekspres Apartmanı.  Cihangir’de Akarsu Yokuşu’nda… Bu kadar bariz kendini ortaya koyan bir dev,

Devamı »
Gümüşsuyu

Ongan Apartmanı

“Sonra seni hastaneden alıp gittiğimiz Ongan Apartmanı var”…. “Babamın evlerden sıkılma ve yer değiştirme tutkusunun bir sonucu olarak özellikle evliliğinin ilk 15 yılında İstanbul’da sürekli ev değiştiren annem, Gümüşsuyu’ndaki bu apartmanın benim hastanede doğduktan sonra girdiğim ilk ev olduğunu söyler” diyor Orhan Pamuk… ORHAN PAMUK’UN

Devamı »
Gümüşsuyu

Ankara Palas

Asıl meşhur Ankara Palas malum Ankara’da. Bu, İstanbul-Gümüşsuyu’nun meşhuru. 1943 yılından beri de alt katında Ayaspaşa Rus Lokantası‘nı bulunduran dev-köşe bina. ‘İçinde yaşayanlar’ı derlemek vakit alıyor, bu nedenle bu bina hep beklemedeydi. Ama bir şey bulmuşken yazmak istedim. Geçen bahsettim, bu hesabın en ‘özel haber’lerinden biri

Devamı »
Nişantaşı

Sünbül Apartmanı

Mimar Nişan Yaubyan  vefat etmiş. 1928 doğumlu, hakkında yapılan “Mimarlığa Doymayan Adam” belgeselinin adının hakkını verircesine yaşamış bir mimar -okuduğum ve izlediğim kadarıyla- kendisi (ayrıntıları ve linkleri siteye koyuyorum). ABD’de saldırıya uğrayan meşhur İkiz Kuleler’in yapımında da çalışmış, Türkiye’de pek çok önemli projeye imza atıp

Devamı »
Nişantaşı

Keçeci Apartmanı

Duygu Aydemir, tam da burada yapmak istediğim şeylerden birini gerçekleştirmem için bana şahane bir mesaj atmış. Bir binanın hikâyesi olması için illa ki içinde dünyaca ünlü şahsiyetlerin oturması ya da Art Nouveau öğelerle süslü olması gerekmiyor.  Bugün Nişantaşı’nda bir ailenin 4, hatta Duygu Hanım’ın 11

Devamı »
Beyoğlu

Ürgüp Palas

Ürgüp Palas bana çok şiir okuttu; umarım size de okutur. Demir Palas metninde bana kaynak olan Haydar Ergülen’in “Azıcık Cihangir” (Heyamola Yayınları) adlı kitabında, bir bölümde de şair Seyhan Erözçelik’in Cihangir’i vardı. (Metin kitapta çok düzgün ayrılmadığı için kim yazdı vs. ayırmakta zorlandım ama çözdüm!)

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.