Trak Apartmanı

Her şey tiyatro ve sinema sanatçısı, simültane tercüman Serra Yılmaz ile bir sohbetimiz sırasında başladı. Kendisi bu sitenin / Instagram hesabının da iyi bir takipçisi, ara sıra şahane ipuçları da veren biri. 

Onunla yaptığımız Nasıl Olunur bölümünü dinleyenler de anlamışlardır (podcast  serisinde 170’inci bölüm) Serra Hanım zamanının İstanbul’unu güzel kayda almış insanlardan.

YILLARIN MERAKINI ÇÖZECEKTİM

Maçka’daki Tikveşli Apartmanı’ndan söz açıldı (onu da hep merak ederim); sonra dedi ki, “Razi Trak Ailesi de orada oturdu. Razi Bey biliyorsun Fenerbahçe Kulübü’nün eski başkanlarından. O dönem de başkandı. Kızı İnci (Ercan Arıklı’nın eşiydi), diğer kızı Elçin (İsmail Cem’in eşi), Ethem vardı oğulları rahmetli oldu, Mehveş de benden 1 yaş gibi küçüktü… Onlar sonra kendi yaptırdıkları apartmana taşındılar, benim de orada çok anım vardır…”

Serra Hanım böyle başlayınca “Aha” dedim, “Trak Apartmanı olmalı!” Yıllardır önünden geçip geçip durduğum, “Apartmanın ismini niye Trak koymuşlar ki?” deyip durduğum bina. 

Serra Hanım’ın anlattığı bölge aynı bölge; ailenin kızları Mehveş ile benzin istasyonunu, trafiği izliyorlar! E o dönem benzin istasyonunun (Mobil) yeri de hemen yan taraf, dedim ki “Kesin orası”…

‘YOK’, ‘HİÇ Mİ YOK?’

Eve geldim; Razi Trak, ailesi… Okuyorum okuyorum, yok, delireceğim Trak Apartmanı ile ilgili hiçbir bağ kuramıyorum! Kuramadım da…

Gittim Trak Apartmanı önüne, Serra Hanım Floransa’da;  ona mesaj atıp dedim ki, “Burası orası değil mi?” 

“Yok” dedi, benim anlattığım köşe bina; Rumeli Caddesi ile Halaskargazi kesişiminde. Baktım orası Gün Apartmanı.

NEREDE TRAK ORADA BIRAKABİLSEM!

Ben yine araştır araştır kuramıyorum bağı. Apartman başka bir yerde olsa “Alakaları yok” deyip bırakacağım. Ama… Ziverbey’de köşkün olsun, -hatta sonradan öğrendim ki önceden iki köşk varmış-, Maçka’da da otur, sonra Şişli’de apartman yaptır, o apartmanın karşı köşesinde, 3 dakika arayla Trak isimli bir bina olsun, o Trak da orijinal bir soyadı olsun…

Ara ara bulamadım…

“Nerde Trak Orda Bırak”mak lazım; yapamıyorum!

INSTAGRAM’DAN SORDUM

Malum hikayesini ya da mimarını bilmediğim binayı paylaşmıyorum. Ama Instagrama şöyle yazdım:

“Razı Trak ile ilişkili olabileceğinden neredeyse emindim fakat zerre ispatını bulamadım.

Bir bilen varsa bu -eski- güzelliği bana açıklasın. Yoksa kendisi bir muamma…Halaskargazi’de… Nişantaşı’ndan Rumeli Caddesi’yle Osmanbey’e çıkış köşesine birkaç bina ötede. Daha önce burada yazdığım Şark Apartmanı’nın da yan binası…”

İPEK CEM DE ‘YOK’ DEDİ

Bazen insanların “Bilmiyorum” dediği nokta ile senin “Bilmiyorum” dediğin nokta çoooook farklı olabiliyor ya:) Sorduğuma pişman oluyordum neredeyse. Sanki ben Razi Trak’ın soyunu sopunu, çocuklarını, birlikte iş yaptığı insanları, damatlarını, İsmail Cem ya da Ercan Arıklı ilişkisini, köşkünü vs. manyak gibi didiklemeden bir soru sormuş olabilirim gibi:)

Kimi de bana “İpek Cem’i arayın söyler” falan diyor. Neyse… Sonuçta Zeynep Miraç Özkartal Taner benim için İpek Hanım’a sordu; İpek Hanım da Trak Apartmanı ile ilişkilerini hatırlamıyor.

VİTALİ HAKKO’NUN EŞİ KETTY’Yİ GÖRDÜĞÜ BİNA

Binayı yaptıranları ya da mimarı bulamadım ama Cem Öztürk Instagram üzerinden, Mehmet Ali Birand’ın Vitali Hakko belgeselini izlememi önerdi. Ömür İlbaş imiş belgeselin yapımcı yönetmeni.

Videoyu ekliyorum; Vitali Bey çok güzel anlatıyor.

“Güzeller güzeli Ketty Hanım ailesiyle birlikte Trak Apartmanı’nda oturmaktadır. High School’a gidecek; Osmanbey’deki o yoldan sık sık geçen Vitali Bey apartmanın önünde Ketty Hanım’ı görür ve aşk, aşk, aşk. Ketty Rodrig 19 yaşındadır evlendiğinde; yıl 1948. 

Bari bunu kaydettim.

Ama Trak binaları Gün Apartmanı ve Razi Trak Köşkü yazılarında…

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Trak Apartmanı ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

İlkadım

Kefeli Apartmanı

Bu hesap ve siteye uzaktan hep güzel katkısı olan iç mimar Didem Avincan ne zamandır bana “Samsun’da bir binayı yazacağım” diyordu. Bana gönderdiği bir haber linkini okudum; Prof. Dr. Yücel Tanyeri, habergazetesi.com‘daki köşesinde şöyle diyordu: “Kefeli Apartmanı, çocukluğumuzda Samsun’un en görkemli yapısı idi. 1950’li yıllarda Samsun’un

Devamı »
Maltepe

Bakireler Anıtı’nın Heykeli

Zamanın efsanevi Süreyya Plajı’nın içinde, denizde kalan Bakireler Anıtı‘nın fotoğraflarını ilk gördüğümde çok şaşırmış, çok da merak etmiştim; “Şimdi nerede?” Betona gömüldüğünü, İstanbul’un Maltepe semtinde, şimdi Migros olan alanın bahçesinde kaldığını yazmıştım. İlgilenenler, plajın geçmişine dair yazıyı buradan okuyabilir. Gelişmeler var; bir restorasyon duyurusu oldu

Devamı »
Taksim

Naum Paşa Konağı

Konuk yazarım doktor-oyuncu-yönetmen ve yazar Ercan Kesal. Önce o anlatsın, sonra ben ekleyeceğim… “Metin Erksan’la mutad Beyoğlu merkezli gezilerimizin birindeydik. İstiklal Caddesi’ni boydan boya yürüyüp Haşet Kitabevi’ne kadar gittik. Bir süre etrafına bakındıktan sonra hemen sağ taraftaki eski ama görkemli hanı göstererek konuştu: ‘Bak burası Narmanlı.

Devamı »
Cihangir

Safiye Ayla Apartmanı

İnsanlar bana “Biz nasıl apartman dedektifliği yaparız?” dediklerinde, madde madde kesin yanıtlar veremiyorum… Çünkü her apartmanı ayrı bir macerayla keşfedebiliyorum. Ama ilk madde ‘bakmak’ olmalı belki de… Çok şöhretli binalarda bile, o binanın mimarına ya da kısaca tarihine dair küçük bilgi tabelaları ya da buna

Devamı »
Moda

Mehtap Apartmanı

İstanbul’da Moda kıyısında yürüyüp de bu apartmanı görmemiş, şöyle bir bakmamış olan yoktur sanırım. Geçen vapura bindim mis, Moda sokaklarında onlarca apartman fotoğrafı çektim hayranlıkla. Sonra bilmeden ne kadar çok mimar Melih Koray yapısı çekmişim şaşırarak fark ettim. Kesinlikle bir ruhu var Melih Bey’in yapılarının.

Devamı »
Kalamış

Hürriyet Apartmanı

İnci Deniz Ilgın, bana iki sene önce İstanbul Fenerbahçe’de Engin Volkan ile birlikte çektikleri, o dönem yıkılmak üzere çevresi kapatılmış ama onlara çok güzel gelen bir binanın fotoğraflarını gönderdi. “Apartman sakinlerinden biriyle karşılaştığımızda binanın mimarının Macar olduğunu duyduğunu söylemişti. Araştırma fırsatımız olmadı. Cephesindeki çini kaplamasının

Devamı »
Gümüşsuyu

Mustafa Bey Apartmanı

Beyoğlu’nun ilk apartmanlarından. İkinci derecede tarihi eser. İstanbul, Beyoğlu, Gümüşsuyu’ndan yolu geçip de onu görmeyen yoktur herhalde… Yüzyılı -çoktan- aşkın süredir, ‘azalarak’ orada. Eskiden yakınındaki Çin restoranının girişini gösteren, artık Gümüşsuyu’nun simgelerinden biri haline gelen, Taksim-Beşiktaş dolmuş duraklarının arkasındaki renkli-süslü girişin hemen arkasında kocaman alanda… Taksim

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.