Ürgüp Palas

Ürgüp Palas bana çok şiir okuttu; umarım size de okutur.

Demir Palas metninde bana kaynak olan Haydar Ergülen’in “Azıcık Cihangir” (Heyamola Yayınları) adlı kitabında, bir bölümde de şair Seyhan Erözçelik’in Cihangir’i vardı. (Metin kitapta çok düzgün ayrılmadığı için kim yazdı vs. ayırmakta zorlandım ama çözdüm!)

Erözçelik, yine bir şairle Mustafa Irgat ile yaşadıkları Manço Apartumanı’ndan -apartuman çünkü Irgat öyle demektedir- ardından da Ürgüp Palas ve Arbatlı Apartumanları’ndan söz açıyordu.

NE? BALKONDA AŞIK VEYSEL Mİ?

Seyhan Erözçelik, dostlarının ona hitabıyla ‘sansar’, bir dönem, bir zamanların Sormagir şimdinin Başkurt Sokak’ında (bu da ayrı bir hikâye tahmin edersiniz), Ürgüp Palas’ta senarist-oyuncu Levent Kazak ile ev arkadaşı oluyor.

Dostu, eski ev arkadaşı Mustafa Irgat’ı arayıp adres hakkında konuştuklarında Irgat diyor ki, “Ben o evde büyüdüm”.

Peki şair Mustafa Irgat kimlerin evladı; Mîna Urgan ile Cahit Irgat’ın.

Şimdi öyle mi bilmem de -sanmıyorum- eskiden binadan deniz görünürmüş. Erözçelik’in aktarımına göre “Cahit Irgat eve gelir, balkonda Âşık Veysel’i görüp Mina’ya (Urgan) sinirlenip çıkarmış. ‘Kör denizden ne anlar’, diye” . Vay be!

İşte ben bunları okurken Seyhan Erözçelik’i, şiirlerini, Levent Kazak’ın ardından yazdıklarını, onu bunu, Mustafa Irgat’ı okudum da okudum; tavsiye ederim.

NBC VE ZEYNO FİLM

Binanın mimarını, yapım yılını da araştırırken bulduklarımla yapımcı Zeynep Atakan’a sorma ihtiyacı duydum “Zeynep bu binayla ilgin var mı?”

“Olmaz mı, Zeyno Film 10 yıl oradaydı (Ürgüp Palas yazısına hizzalı birinci kat), üst katta da Nuri Bilge Ceylan’ın ofisi vardı, 2020’de çıktım. O ödüllü filmler oradan çıktı” yazdı… Uzak, Üç Maymun vs.

Levent Kazak da bu yazıyı Twitter’da paylaşırken “Kısa dönemler de olsa Okan Bayülgen’i ve hatta Aslı Erdoğan’ı da saymak gerekir” diye ekledi.

Şairler, yönetmenler, senaristler, yazar ve yapımcılar. Ürgüp Palas; vay be!

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Tarlabaşı

Ferah Apartmanı

Beyoğlu sokaklarına biraz aşinaysanız yine önünden geçerken hiçbir bilgi alamayacağınız ama şimdi hap gibi okuyacağınız bir bina metni ile karşınızdayım… Şöyle ki, bu güzel bina -Art Nouveau dediğin güzel görünüyor Allah için- bir süredir bayağı bakımsız, evsizlerin geçici olarak konakladığı bir bina durumundaydı. Bende her

Devamı »
Ziverbey

Razi Trak Köşkü

Çıkan kısmın özeti: Şişli’deki Trak Apartmanı‘nın Trak Ailesi ile ilişkisini henüz kuramadım, belki de hiç yok.  Ancak Halaskargazi Caddesi üzerinde Trak Apartmanı’nın karşı çaprazında yer alan Gün Apartmanı‘nı yaptıranlar Traklar. Aileden orada oturanlar da olmuş. Ama Emine-Razi Trak çiftinin asıl oturduğu, çocuklarını -İnci, Elçin, Ethem

Devamı »
İstiklal Caddesi

Ravouna Apartmanı / Ravouna 1906 Suites

Art Nouveau gibi Art Nouveau! Pek çok açıdan da şanslı sayılabilir; bir kere mimarları, hatta yatırımcılarının ismi binanın üzerinde yazıyor. Mimarları C. P. Kyriakides ile A. D. Yenidunia.  G. ve Alf. Michelini (Giuseppe Michelini ve Alfredo Michelini) yatırımcıları. Kimin için yapıldığının ipucu da birinci kattaki

Devamı »
Mecidiyeköy

Hukukçular Sitesi

Le Corbusier; sanırım mimarlık söz konusu ise öğrenilen ilk beş isimden biri… ‘Oyunu’ değiştirenlerden…  1887 İsviçre doğumlu; mimar, mobilya tasarımcısı, heykeltraş, ressam, yazar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan konut sorununa karşı çok düşünenlerden. Marsilya’da, savaş sonrası evsiz kalan Fransızlar için tasarladığı Unite d’Habitation (Barınma

Devamı »
Arnavutköy

Tuncel Kurtiz’in Arnavutköy’deki ‘o’ evi

Sanatçı Tuncel Kurtiz’in 44 yıl arayla bir çatıda çektirdiği, İstanbul-Arnavutköy’deki büyük değişimi gösteren iki fotoğrafı belki siz de internette görmüşsünüzdür. Benim #tarih dergisinde en sevdiğim köşe idi ‘Dün & Bugün’; yıllar öncesinden genellikle ünlü birinin bir fotoğrafı bulunur, sonra o kişi orada anılarını anlatır ve fotoğraflanır.

Devamı »
Taksim

Ay Yıldız Apartmanı

Kristal Gazinosu, Cumhuriyet Anıtı gibi yapıların fotoğraflarında heybetiyle görülen, üzerinde dev ay yıldızıyla Ay-Yıldız Apartmanı. Meydanın batısını gösteren eski fotoğrafların çoğunda var; Taksim su depolarının hemen bitişiğinde, yuvarlatılmış köşe balkonuyla… 6 katlı ama çok daha yüksek gibi. Bina 1986’da -neden bilmem- yıkılmış. Orada pek çok Cumhuriyet

Devamı »
Gümüşsuyu

Kunt Apartmanı

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek. ‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’ “Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.