Hanif Han (Perpignani Apartmanı)

Bir klişe ifadeyle “Bir dönem Yeşilçam’ın kalbinin attığı yer”… Gazeteci Erol Dernek Sokak. Ve o sokağın -bence- en ikonik iki binasından biri.

Geçenlerde içini gezmiş, asansörünü kullanmıştım.

Dün, apartman dedektifliğimi efsanevi Lale Plak’ın sahibi Hakan Atala ile yaparken, “Hadi bir sergi de gezelim mi?” dedim ve Versus Art Project’teki Sibel Horada sergisi aracılığıyla hem bir bina hem de çok güzel bir sergi gezdik.

PERPPİGNANİ AİLESİ YAPTIRIYOR

Yapı, 1904’te, giriş-bodrum dahil 5 katlı olarak, yaşamak ve kira geliri elde etmek üzere Perpignani Ailesi’nin konutunun yerine inşa edilmiş.

Fransız asıllı İtalyan Antoine N. Perpignani (*) ile Rum mimar Marko G. Langas tarafından yapılmış. Yapıldığında adının bu olmadığından emindim ancak, eski ismini çok zor buldum; Perpignani Apartmanı. O dönem sokağın adı da Alyon Sokak.

Perpignani’nin adı genellikle “St. Pierre Han’nda ilk mimarlık bürosunu açan kişi” olarak anılıyor. İstiklal Caddesi’ndeki Karagözoğlu Apartmanı gibi pek çok bildiğimiz binada emeği var.

TAVANLARDAKİ İŞLER, O MERDİVENLER

Bina daha girişinden dış yapısıyla dikkat çekiyor; “dış cephesi art-nouveau ile neo-klasik özellikler taşıyor” deniliyor. Girişteki taşlar, geometrik desen üzerine düzen, tavandaki bugüne kalabilen kalemişi işlemeler -yorucu da olabilecek bir birliktelikte- ve dikkat çekici.

Biz Versus Art Project’i gezdiren Gizem Hanım, 1950’lerde Yunan mimarlar tarafından bir yenilemeden geçtiğini söyledi. 

Versis Art Project’in dairesi ‘maalesef’ orijinal halini koruyamamış, onlardan önce dairede faaliyet gösterenler -matbaa imiş sanırım- yer ve tavandaki orijinalliği bozmuş. Hatta bence -o yapı düşünüldüğünde- alelade bir hale getirmiş. 

Bir de eser sergilenmesinde kullanılan minik bir odacık vardı. “Burası neymiş?” dedim, eskiden apartmandan gelen aydınlık-ışık boşluğuymuş ama yine onlardan önce depo olarak kullanılmak için karanlık bir alana dönüştürülmüş. 

Yine de kapı kollarından pencerelere banyodan odalarda beklenmedik yerlere orijinal ayrıntılar görmek güzel geliyor.

Hanif Han, HNF Yapı’nınmış. Onlar da bir katta ikamet ediyor; onların katları orijinal diye duydum, internet sitelerine bakınca tavanlar kendini belli ediyor.

HANİFZADE AHMET BEY

HNF Yapı 2017’de kurulmuş ancak iş dünyasında eskilermiş. Sitelerinde “Türkiye İş Bankası kurucu ortaklarından Hanifzade Ahmet Bey (1889 -1963) öncülüğünde iş dünyasına giren Hanif ailesi, 1900’lerin başında tiftik ticareti, toptan manifatura ve tuhafiye ticaretine atılmış, Orta Anadolu ticaretinin gelişiminde önemli rol oynamıştır. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği gibi görevler üstlenen Hanifzade Ahmet Bey, aynı zamanda General Motors’un Chevrolet otomobil ve kamyonları bayiliğini ve Zündapp motosikletlerinin ithalatını yapmıştır.” deniyor. Sonrasında oğul ve torun olduklarını tahmin ettiğim Hanif soyadlı kişilerle bugüne geliniyor.

 

  • Yazıyı yazdıktan aylar sonra iki mimarın başka bir yapısını araştırırken Bersu Çelik’in “Beyoğlu Perpignani Apartmanı (Hanif Hanı) koruma projesi” adlı tezini buldum. Orada “Said Naum Duhani (2017, s. 33) ilk baskısı 1982 yılında yapılan kitabında Antoine N. Perpignani’den, Kiklad kökenli olup Fransız yurttaşlığına geçen, Paris’ten diplomalı, Türkiye’deki Fransız Sefareti’nin resmî ve tutucu mimarı olarak bahseder” diyor. Bina ve restorasyonu hakkında geniş ve çok katmanlı bir tez, merak edenler linkten okumalı.

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Hanif Han (Perpignani Apartmanı) ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Gündüz Vassaf
    Tarih: 01:05h, 02 Ocak Cevapla

    Bugün sitelerde reklamlarında etkisinde ne güzel yerlerde yaşıyoruz diyen çocukların için resimli bir kitap, o dönem yaşayanalrın hayatı da masallaştırıarak, bir kitap yapılabilse…

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Kızılay

Ajans Türk Binası

Türkiye İş Bankası Kadıköy Şube ve Lojmanları, ardından da pek çok Türk filminde başrolde olan Muammer Karaca Evi  vesilesiyle, Türkiye’nin kendi bürosunu açan ilk kadın mimarı Perran Doğancı‘dan söz açmıştım. Perran Hanım ile ilgili dosyamı -şimdilik- Ankara’daki -eski- Ajans Türk Binası ile bitireyim. MARKA, KALİTE

Devamı »
Taksim

Ay Yıldız Apartmanı

Kristal Gazinosu, Cumhuriyet Anıtı gibi yapıların fotoğraflarında heybetiyle görülen, üzerinde dev ay yıldızıyla Ay-Yıldız Apartmanı. Meydanın batısını gösteren eski fotoğrafların çoğunda var; Taksim su depolarının hemen bitişiğinde, yuvarlatılmış köşe balkonuyla… 6 katlı ama çok daha yüksek gibi. Bina 1986’da -neden bilmem- yıkılmış. Orada pek çok Cumhuriyet

Devamı »
Kireçburnu

Memduh Paşa Yalısı

Sabiha Rüştü Bozcalı‘nın izinden, apartman dedektifliğimi bugün yalı dedektifliğine terfi ettiriyorum… (Bu yazıyı Efi Apartmanı ile birlikte okuyunuz)  “İstanbul’un romantik hali gitti, eski güzellikler gitti. Şimdi çok kalabalık. Apartman hayatı sinirime dokunuyor. Ben manolyaların, katırtırnaklarının açtığı, ağaçlı, büyük bahçesi olan bir evde büyüdüm. Sabah kalktığım

Devamı »
Kalamış

Hürriyet Apartmanı

İnci Deniz Ilgın, bana iki sene önce İstanbul Fenerbahçe’de Engin Volkan ile birlikte çektikleri, o dönem yıkılmak üzere çevresi kapatılmış ama onlara çok güzel gelen bir binanın fotoğraflarını gönderdi. “Apartman sakinlerinden biriyle karşılaştığımızda binanın mimarının Macar olduğunu duyduğunu söylemişti. Araştırma fırsatımız olmadı. Cephesindeki çini kaplamasının

Devamı »
Bebek

Narlıyan Apartmanı

Yine bir semtin simge binalarından biri olan ama üzerinde adı da yazmayan, hakkında bilgi edinilmesi zor olan bir bina; Bebek’in en sembol yapılarından Narlıyan Apartmanı. Apartman desem de yalı. Önenden geçer geçer ismini bulamaz, adını bilmediğim için de ‘bakınamazdım’. İnci Karcılıoğlu “Nilay Hanım satışa çıkıyor,

Devamı »
Gümüşsuyu

Apartman 23

(Bu apartmanı, Ayaspaşa Saray Arkası Sokak’taki Doğan Apartmanı, Ercümend Kalmık Müzesi ve Banka Apartmanı ile bir arada okumanızı tavsiye ederim.) İstanbul’dayız… Gümüşsuyu-Ayaspaşa’dan, Alman Konsolosluğu’nun arka tarafında kalan Saray Arkası Sokak’tan Kabataş’a indiğinizi düşünün. Namık Paşa Yokuşu’ndan sahile inerken Apartman 23’ü görürsünüz.  O ve yanındaki apartman

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.