Hanif Han (Perpignani Apartmanı)

Bir klişe ifadeyle “Bir dönem Yeşilçam’ın kalbinin attığı yer”… Gazeteci Erol Dernek Sokak. Ve o sokağın -bence- en ikonik iki binasından biri.

Geçenlerde içini gezmiş, asansörünü kullanmıştım.

Dün, apartman dedektifliğimi efsanevi Lale Plak’ın sahibi Hakan Atala ile yaparken, “Hadi bir sergi de gezelim mi?” dedim ve Versus Art Project’teki Sibel Horada sergisi aracılığıyla hem bir bina hem de çok güzel bir sergi gezdik.

PERPPİGNANİ AİLESİ YAPTIRIYOR

Yapı, 1904’te, giriş-bodrum dahil 5 katlı olarak, yaşamak ve kira geliri elde etmek üzere Perpignani Ailesi’nin konutunun yerine inşa edilmiş.

Fransız asıllı İtalyan Antoine N. Perpignani (*) ile Rum mimar Marko G. Langas tarafından yapılmış. Yapıldığında adının bu olmadığından emindim ancak, eski ismini çok zor buldum; Perpignani Apartmanı. O dönem sokağın adı da Alyon Sokak.

Perpignani’nin adı genellikle “St. Pierre Han’nda ilk mimarlık bürosunu açan kişi” olarak anılıyor. İstiklal Caddesi’ndeki Karagözoğlu Apartmanı gibi pek çok bildiğimiz binada emeği var.

TAVANLARDAKİ İŞLER, O MERDİVENLER

Bina daha girişinden dış yapısıyla dikkat çekiyor; “dış cephesi art-nouveau ile neo-klasik özellikler taşıyor” deniliyor. Girişteki taşlar, geometrik desen üzerine düzen, tavandaki bugüne kalabilen kalemişi işlemeler -yorucu da olabilecek bir birliktelikte- ve dikkat çekici.

Biz Versus Art Project’i gezdiren Gizem Hanım, 1950’lerde Yunan mimarlar tarafından bir yenilemeden geçtiğini söyledi. 

Versis Art Project’in dairesi ‘maalesef’ orijinal halini koruyamamış, onlardan önce dairede faaliyet gösterenler -matbaa imiş sanırım- yer ve tavandaki orijinalliği bozmuş. Hatta bence -o yapı düşünüldüğünde- alelade bir hale getirmiş. 

Bir de eser sergilenmesinde kullanılan minik bir odacık vardı. “Burası neymiş?” dedim, eskiden apartmandan gelen aydınlık-ışık boşluğuymuş ama yine onlardan önce depo olarak kullanılmak için karanlık bir alana dönüştürülmüş. 

Yine de kapı kollarından pencerelere banyodan odalarda beklenmedik yerlere orijinal ayrıntılar görmek güzel geliyor.

Hanif Han, HNF Yapı’nınmış. Onlar da bir katta ikamet ediyor; onların katları orijinal diye duydum, internet sitelerine bakınca tavanlar kendini belli ediyor.

HANİFZADE AHMET BEY

HNF Yapı 2017’de kurulmuş ancak iş dünyasında eskilermiş. Sitelerinde “Türkiye İş Bankası kurucu ortaklarından Hanifzade Ahmet Bey (1889 -1963) öncülüğünde iş dünyasına giren Hanif ailesi, 1900’lerin başında tiftik ticareti, toptan manifatura ve tuhafiye ticaretine atılmış, Orta Anadolu ticaretinin gelişiminde önemli rol oynamıştır. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği gibi görevler üstlenen Hanifzade Ahmet Bey, aynı zamanda General Motors’un Chevrolet otomobil ve kamyonları bayiliğini ve Zündapp motosikletlerinin ithalatını yapmıştır.” deniyor. Sonrasında oğul ve torun olduklarını tahmin ettiğim Hanif soyadlı kişilerle bugüne geliniyor.

 

  • Yazıyı yazdıktan aylar sonra iki mimarın başka bir yapısını araştırırken Bersu Çelik’in “Beyoğlu Perpignani Apartmanı (Hanif Hanı) koruma projesi” adlı tezini buldum. Orada “Said Naum Duhani (2017, s. 33) ilk baskısı 1982 yılında yapılan kitabında Antoine N. Perpignani’den, Kiklad kökenli olup Fransız yurttaşlığına geçen, Paris’ten diplomalı, Türkiye’deki Fransız Sefareti’nin resmî ve tutucu mimarı olarak bahseder” diyor. Bina ve restorasyonu hakkında geniş ve çok katmanlı bir tez, merak edenler linkten okumalı.

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Hanif Han (Perpignani Apartmanı) ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Gündüz Vassaf
    Tarih: 01:05h, 02 Ocak Cevapla

    Bugün sitelerde reklamlarında etkisinde ne güzel yerlerde yaşıyoruz diyen çocukların için resimli bir kitap, o dönem yaşayanalrın hayatı da masallaştırıarak, bir kitap yapılabilse…

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Talimhane

Taş Apartmanı

Talimhane’nin en güzel, en görkemli binalarından biridir Taş Apartmanı.  Her kısa aralıkta bir güzel -ve sapasağlam- binanın yıkıldığı bölgede en kalıcı binalarından biri olduğu izlenimini de verir.  Kardeşi Burak Başcumalı ile birlikte daha önce bana, büyüdükleri Divan Apartmanı‘nı yazan Merve Başcumalı, binada oturan tanıdıkları Theodora

Devamı »
Basınköy

Namık Kemal Apartmanı

Gazeteci Umur Talu ile çok kısa dönem, biraz da mesafeli olarak çalışabildik. Ama kendisini çok beğenir, severim.  Tahayyülüm öyle ki, o ve ailesi, İstanbul, evler, mahalleler açısından anı zengini insanlar… “Bize bir ev, bir bina yazar mısınız?” dedim, kırmadı beni. Kısa süre içinde bir yazı

Devamı »
Gümüşsuyu

Üçler Apartmanı

1930’lardan bugüne gelen Mühendis İbrahim Galip Bey, şimdiki adıyla Akar Palas Apartmanı‘ndan bahsederken, yanındaki Üçler Apartmanıyla onu, o dev bloğu çok da sevmediğimden bahsetmiştim. Ben pembe rengi, yenilenmesine rağmen yine de dökülen hali, pimapenlerle kapatılmış balkonları ve dev blok haliyle pek de sevemem orayı. Yıllarca

Devamı »
Çankaya

Cinnah 19

Geçtiğimiz hafta Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından verilen jüri özel ödülünü almak için gittiğim Ankara’da, sonunda, Instagram’daki @ankaraapartmanlari hesabının sahibi ile buluştuk. Hesabın gizemli sahibiyle kısa ama benim için çok keyifli ve öğretici bir gezi yaptık ve ilk defa -bina meraklıları için- bir Ankara efsanesi

Devamı »
Osmanbey

Sebat Apartmanı

70 yıllık bekleyiş, 70 yıllık sabır, acı… O anlatırken, her sene toplandığımız, Hrant Dink’in önünde öldürüldüğü binanın ismine bakıyordum: Sebat! Bir sembol gibi, bir heykel gibi… ALGUADİŞ’İN ESERİ Halaskargazi Caddesi üzerindeki Sebat Apartmanı 1920’lerin ortasında Mimar Rafael Alguadiş tarafından tasarlanıp inşa edilmiş. Alguadiş, burada daha

Devamı »
Daday

Ballıdağ Sanatoryumu

Kastamonu, değerinin az bilindiğini düşündüğüm şehirlerden; doğasından pastırmasına, eski yapılarından mantarına çok kıymetli, Daday ilçesi ayrı güzel. Benim Kastamonu’yu sevme nedenim, orayı birlikte gezdiğim Ece Aydın’dır sanırım. Eski bir öğretmen olan annesinin adı İksir. Onun adına açtıkları etkileyici konaklama mekanı İksir Çiftlik Evi’nde, eski konak

Devamı »
Galata

Agostini Apartmanı

Sürekli “Kıymetli bir tarihi apartmanda oturuyorsanız beni kahveye davet eder misiniz?” deyip duruyordum ya, Erdem Topsakal “Biz burada oturuyoruz” diyerek iki fotoğraf göndermiş, beni kahveye davet etmiş.  Fotoğraflar o kadar güzel ki “Ya tabii olur da.. Malum korona; biraz zaman alır, hali hazırda bu kadar

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.